The United States of America Wushu Kungfu Federation

Results for 2016 USAWKF National Wushu Championships

Tournament Dates: August 12, 2016 to August 13, 2016
Location: Lubbock City Bank Coliseum at Texas Tech University, 2720 Drive of Champions, Lubbock, Texas 79409.
Website: http://www.umatc.net

Medal Count

Gold144
Silver42
Bronze16

Athletes

Click an athlete's name to see only their results
Justine Agaloos Camila Arriaga Alan Ashenberner
Xavier Bingham Wade Blevins Jorgelina Borbea
Xiaoyi Chen Cengiz Ciner Ethan Dancho
Anthony Diaz Andrew Evans Lei Fan
John Fields Jorge Fuentes Bryan Gao
Alejandro Garcia Cameron Hale James Han
Jiayu Han Allie Harper Jane Hartono
Concerto Hsu Michael Jarnagin Kate Johnston
Kylie Aiguo Jones Richard C. Jones Sin Yi Jones
Lianhan Li Lianhao Li Kenny Liang
Edward Lin I-Jung Lin Jessica Lin
Adrian Teyechea Luna Bernice Luong Max Ma
Raul Sergio Gutierre Marcq Fernando Martin Diego Martinez
Winter Mascola Ayden Nguyen Kael Nguyen
Alejandro Ortiz Anaily Ortiz Song Tian Ou
Brianna Pinkston Laine Michael Pitman Kim Platko
Sebastian Puga Eddie Qian Jessica Reid
Diego Rodriguez Edgar Ruiz Eugenio Salvador Are Ruiz
Ryan Samayoa Hansen Seow Bridgett Sepulvado
Robin Snetsinger Ryan Teppenpaw Zack Teppenpaw
Brianna Valdez Janya Vela Mateo Villarreal
Angela Wang Matthew Wang Jennifer Weitz
Adelynn Woodard Mataya Woodard Brad Wu
Shining Xi Ava Yu Pablo Zamudio
Henderson Zhang Jackson Zhang
Search for a specific division:

Female Adult A Advanced Traditional Long Weapon

Place Competitor Score Prize
1 Jennifer Weitz 9.08 Gold

Female Adult A Advanced Traditional Short Weapon

Place Competitor Score Prize
1 Jennifer Weitz 9.18 Gold

Female Adult A Beginner Internal Other Hand

Place Competitor Score Prize
1 Sin Yi Jones 6.8 Gold

Female Adult A Beginner Internal Other Weapon

Place Competitor Score Prize
1 Sin Yi Jones 6.78 Gold

Female Adult B Advanced Traditional Double Weapon

Place Competitor Score Prize
1 Justine Agaloos 8.76 Gold

Female Adult B Advanced Traditional Long Weapon

Place Competitor Score Prize
1 Xiaoyi Chen 9.18 Gold

Female Adult B Advanced Traditional Northern

Place Competitor Score Prize
1 Xiaoyi Chen 9.23 Gold

Female Adult B Intermediate Contemporary Long Fist

Place Competitor Score Prize
1 Bridgett Sepulvado 7.19 Gold

Female Adult B Intermediate Contemporary Southern Broadsword

Place Competitor Score Prize
1 Bridgett Sepulvado 7.43 Gold

Female Adult B Intermediate Internal 24 Taijiquan

Place Competitor Score Prize
1 Jane Hartono 7.9 Gold
2 Jessica Reid 7.77 Silver

Female Adult B Intermediate Internal 32 Taiji Sword

Place Competitor Score Prize
1 Jessica Reid 7.88 Gold

Female Adult B Intermediate Internal 42 Taijiquan

Place Competitor Score Prize
1 Jane Hartono 7.9 Gold
2 Jessica Reid 7.85 Silver

Female Adult B Intermediate Internal Other Weapon

Place Competitor Score Prize
1 Jessica Reid 7.77 Gold

Female Adult B Intermediate Traditional Long Weapon

Place Competitor Score Prize
1 Bridgett Sepulvado 7.78 Gold

Female Adult B Intermediate Traditional Northern

Place Competitor Score Prize
1 Bridgett Sepulvado 7.7 Gold

Female Adult B Intermediate Traditional Other Hand

Place Competitor Score Prize
0 Bridgett Sepulvado

Female Adult B Intermediate Traditional Short Weapon

Place Competitor Score Prize
1 Bridgett Sepulvado 7.75 Gold

Female Junior A Advanced Contemporary Long Fist

Place Competitor Score Prize
1 Cameron Hale 8.36 Gold

Female Junior A Advanced Contemporary Southern Broadsword

Place Competitor Score Prize
1 Cameron Hale 8.38 Gold

Female Junior A Advanced Contemporary Staff

Place Competitor Score Prize
1 Cameron Hale 8.4 Gold

Female Junior A Advanced Traditional Long Weapon

Place Competitor Score Prize
1 Cameron Hale 8.88 Gold

Female Junior A Advanced Traditional Northern

Place Competitor Score Prize
1 Cameron Hale 8.77 Gold

Female Junior A Advanced Traditional Other Hand

Place Competitor Score Prize
1 Cameron Hale 8.9 Gold

Female Junior A Advanced Traditional Other Weapon

Place Competitor Score Prize
1 Adelynn Woodard 8.7 Gold

Female Junior A Advanced Traditional Short Weapon

Place Competitor Score Prize
1 Cameron Hale 8.85 Gold

Female Junior A Beginner Contemporary Broadsword

Place Competitor Score Prize
1 Allie Harper 6.42 Gold

Female Junior A Beginner Contemporary Long Fist

Place Competitor Score Prize
1 Allie Harper 6.41 Gold
2 I-Jung Lin 6.4 Silver

Female Junior A Beginner Contemporary Other Hand

Place Competitor Score Prize
1 Allie Harper 6.39 Gold

Female Junior A Beginner Contemporary Southern Broadsword

Place Competitor Score Prize
1 Allie Harper 6.39 Gold

Female Junior A Beginner Contemporary Spear

Place Competitor Score Prize
1 I-Jung Lin 6.57 Gold

Female Junior A Beginner Contemporary Straightsword

Place Competitor Score Prize
1 I-Jung Lin 6.56 Gold

Female Junior A Beginner Traditional Northern

Place Competitor Score Prize
1 Allie Harper 6.73 Gold

Female Junior A Beginner Traditional Short Weapon

Place Competitor Score Prize
1 Allie Harper 6.75 Gold

Female Junior A Intermediate Contemporary Broadsword

Place Competitor Score Prize
1 Kate Johnston 7.77 Gold

Female Junior A Intermediate Contemporary Long Fist

Place Competitor Score Prize
1 Kate Johnston 7.66 Gold

Female Junior A Intermediate Contemporary Staff

Place Competitor Score Prize
1 Kate Johnston 7.52 Gold

Female Junior B Advanced Contemporary Broadsword

Place Competitor Score Prize
1 Kylie Aiguo Jones 8.94 Gold
2 Bernice Luong 8.69 Silver

Female Junior B Advanced Contemporary Long Fist

Place Competitor Score Prize
1 Kylie Aiguo Jones 8.91 Gold
2 Angela Wang 8.76 Silver
3 Bernice Luong 8.75 Bronze

Female Junior B Advanced Contemporary Other Weapon

Place Competitor Score Prize
1 Kylie Aiguo Jones 8.95 Gold
2 Robin Snetsinger 8.87 Silver

Female Junior B Advanced Contemporary Southern Broadsword

Place Competitor Score Prize
1 Robin Snetsinger 8.54 Gold

Female Junior B Advanced Contemporary Southern Fist

Place Competitor Score Prize
1 Robin Snetsinger 8.56 Gold

Female Junior B Advanced Contemporary Spear

Place Competitor Score Prize
1 Angela Wang 8.63 Gold

Female Junior B Advanced Contemporary Staff

Place Competitor Score Prize
1 Kylie Aiguo Jones 8.91 Gold

Female Junior B Advanced Contemporary Straightsword

Place Competitor Score Prize
1 Angela Wang 8.72 Gold

Female Junior B Advanced Traditional Northern

Place Competitor Score Prize
1 Bernice Luong 8.98 Gold

Female Junior B Advanced Traditional Short Weapon

Place Competitor Score Prize
1 Mataya Woodard 8.9 Gold

Female Junior B Beginner Contemporary Long Fist

Place Competitor Score Prize
1 Jiayu Han 6.54 Gold
2 Jorgelina Borbea 6.33 Silver

Female Junior B Beginner Contemporary Other Weapon

Place Competitor Score Prize
1 Jiayu Han 6.68 Gold

Female Junior B Beginner Contemporary Spear

Place Competitor Score Prize
1 Jiayu Han 6.48 Gold

Female Junior B Beginner Contemporary Straightsword

Place Competitor Score Prize
1 Jiayu Han 6.77 Gold

Female Junior B Intermediate Contemporary Long Fist

Place Competitor Score Prize
1 Brianna Pinkston 7.27 Gold

Female Junior B Intermediate Contemporary Southern Broadsword

Place Competitor Score Prize
1 Brianna Pinkston 7.36 Gold

Female Junior B Intermediate Traditional Northern

Place Competitor Score Prize
1 Brianna Pinkston 7.75 Gold

Female Junior B Intermediate Traditional Other Hand

Place Competitor Score Prize
1 Brianna Pinkston 7.72 Gold

Female Junior B Intermediate Traditional Short Weapon

Place Competitor Score Prize
1 Brianna Pinkston 7.73 Gold

Female Junior C Beginner Contemporary Broadsword

Place Competitor Score Prize
1 Janya Vela 6.47 Gold

Female Junior C Beginner Contemporary Long Fist

Place Competitor Score Prize
1 Jessica Lin 6.6 Gold
2 Anaily Ortiz 6.47 Silver
3 Brianna Valdez 6.39 Bronze

Female Junior C Beginner Contemporary Spear

Place Competitor Score Prize
1 Jessica Lin 6.54 Gold

Female Junior C Beginner Contemporary Straightsword

Place Competitor Score Prize
1 Jessica Lin 6.58 Gold

Female Junior C Beginner Traditional Other Internal

Place Competitor Score Prize
1 Janya Vela 6.57 Gold
2 Anaily Ortiz 6.45 Silver
3 Brianna Valdez 6.35 Bronze

Female Junior C Intermediate Contemporary Broadsword

Place Competitor Score Prize
1 Shining Xi 7.53 Gold

Female Junior C Intermediate Contemporary Long Fist

Place Competitor Score Prize
1 Ava Yu 7.84 Gold
2 Shining Xi 7.59 Silver
3 Winter Mascola 7.46 Bronze

Female Junior C Intermediate Contemporary Other Weapon

Place Competitor Score Prize
1 Ava Yu 7.91 Gold

Female Junior C Intermediate Contemporary Southern Broadsword

Place Competitor Score Prize
1 Winter Mascola 7.45 Gold

Female Junior C Intermediate Contemporary Spear

Place Competitor Score Prize
1 Ava Yu 7.75 Gold

Female Junior C Intermediate Contemporary Staff

Place Competitor Score Prize
1 Shining Xi 7.48 Gold

Female Junior C Intermediate Contemporary Straightsword

Place Competitor Score Prize
1 Ava Yu 7.89 Gold
2 Winter Mascola 7.46 Silver

Female Junior C Intermediate Traditional Long Weapon

Place Competitor Score Prize
1 Winter Mascola 7.83 Gold

Female Junior C Intermediate Traditional Northern

Place Competitor Score Prize
1 Winter Mascola 7.87 Gold

Female Junior C Intermediate Traditional Other Hand

Place Competitor Score Prize
1 Winter Mascola 7.87 Gold

Female Junior C Intermediate Traditional Short Weapon

Place Competitor Score Prize
1 Winter Mascola 7.8 Gold

Male Adult A Advanced Traditional Long Weapon

Place Competitor Score Prize
1 Anthony Diaz 9.2 Gold

Male Adult A Advanced Traditional Other Hand

Place Competitor Score Prize
1 Wade Blevins 9.13 Gold

Male Adult A Advanced Traditional Other Internal

Place Competitor Score Prize
1 Anthony Diaz 8.9 Gold

Male Adult A Advanced Traditional Soft Weapon

Place Competitor Score Prize
1 Wade Blevins 8.86 Gold

Male Adult A Advanced Traditional Southern

Place Competitor Score Prize
1 Anthony Diaz 9.17 Gold

Male Adult B Advanced Contemporary Broadsword

Place Competitor Score Prize
1 Lei Fan 9.45 Gold
2 Fernando Martin 8.94 Silver

Male Adult B Advanced Contemporary Long Fist

Place Competitor Score Prize
1 Lei Fan 9.35 Gold
2 Fernando Martin 8.98 Silver

Male Adult B Advanced Contemporary Staff

Place Competitor Score Prize
1 Lei Fan 9.31 Gold

Male Adult B Advanced Contemporary Straightsword

Place Competitor Score Prize
1 Edgar Ruiz 8.99 Gold

Male Adult B Advanced Traditional Long Weapon

Place Competitor Score Prize
1 John Fields 9.18 Gold

Male Adult B Advanced Traditional Northern

Place Competitor Score Prize
1 Xavier Bingham 9.18 Gold
2 Eugenio Salvador Are Ruiz 9.12 Silver
3 John Fields 8.87 Bronze

Male Adult B Advanced Traditional Other Hand

Place Competitor Score Prize
1 Xavier Bingham 9.2 Gold
1 Andrew Evans 9.2 Gold

Male Adult B Advanced Traditional Other Internal

Place Competitor Score Prize
1 Edgar Ruiz 8.75 Gold

Male Adult B Advanced Traditional Short Weapon

Place Competitor Score Prize
1 Eugenio Salvador Are Ruiz 9.13 Gold

Male Junior A Advanced Contemporary Long Fist

Place Competitor Score Prize
1 Zack Teppenpaw 8.59 Gold

Male Junior A Advanced Contemporary Southern Broadsword

Place Competitor Score Prize
1 Ryan Teppenpaw 8.61 Gold
2 Zack Teppenpaw 8.5 Silver

Male Junior A Advanced Contemporary Staff

Place Competitor Score Prize
1 Zack Teppenpaw 8.62 Gold

Male Junior A Advanced Traditional Double Weapon

Place Competitor Score Prize
1 Zack Teppenpaw 8.81 Gold

Male Junior A Advanced Traditional Long Weapon

Place Competitor Score Prize
1 Zack Teppenpaw 9.15 Gold
2 Ryan Teppenpaw 8.98 Silver

Male Junior A Advanced Traditional Northern

Place Competitor Score Prize
1 Eddie Qian 9.1 Gold
2 Zack Teppenpaw 9.07 Silver
3 Ryan Teppenpaw 9 Bronze

Male Junior A Advanced Traditional Other Hand

Place Competitor Score Prize
1 Ryan Teppenpaw 9.08 Gold

Male Junior A Advanced Traditional Short Weapon

Place Competitor Score Prize
1 Zack Teppenpaw 9.08 Gold
2 Ryan Teppenpaw 9 Silver

Male Junior A Advanced Traditional Southern

Place Competitor Score Prize
1 Ryan Teppenpaw 9.1 Gold

Male Junior A Beginner Contemporary Broadsword

Place Competitor Score Prize
1 Concerto Hsu 6.8 Gold

Male Junior A Beginner Contemporary Southern Fist

Place Competitor Score Prize
1 Concerto Hsu 6.81 Gold

Male Junior A Beginner Contemporary Staff

Place Competitor Score Prize
1 Concerto Hsu 6.63 Gold

Male Junior A Beginner Traditional Other Weapon

Place Competitor Score Prize
1 Concerto Hsu 6.74 Gold

Male Junior B Advanced Contemporary Broadsword

Place Competitor Score Prize
1 Ethan Dancho 8.86 Gold
2 Hansen Seow 8.43 Silver

Male Junior B Advanced Contemporary Long Fist

Place Competitor Score Prize
1 Ethan Dancho 8.97 Gold
2 Hansen Seow 8.32 Silver

Male Junior B Advanced Contemporary Other Weapon

Place Competitor Score Prize
1 Hansen Seow 8.39 Gold

Male Junior B Advanced Contemporary Spear

Place Competitor Score Prize
1 Ethan Dancho 8.81 Gold

Male Junior B Advanced Contemporary Staff

Place Competitor Score Prize
1 Hansen Seow 8.34 Gold

Male Junior B Advanced Traditional Northern

Place Competitor Score Prize
1 Adrian Teyechea Luna 9.13 Gold
2 Raul Sergio Gutierre Marcq 9.08 Silver

Male Junior B Advanced Traditional Short Weapon

Place Competitor Score Prize
1 Adrian Teyechea Luna 9.15 Gold
2 Raul Sergio Gutierre Marcq 9.08 Silver

Male Junior B Intermediate Contemporary Broadsword

Place Competitor Score Prize
1 Kenny Liang 7.7 Gold
2 Max Ma 7.64 Silver

Male Junior B Intermediate Contemporary Long Fist

Place Competitor Score Prize
1 Kenny Liang 7.75 Gold
2 Max Ma 7.63 Silver
3 Ayden Nguyen 7.61 Bronze

Male Junior B Intermediate Contemporary Spear

Place Competitor Score Prize
1 Ayden Nguyen 7.59 Gold

Male Junior B Intermediate Contemporary Staff

Place Competitor Score Prize
1 Kenny Liang 7.71 Gold
2 Max Ma 7.65 Silver

Male Junior B Intermediate Contemporary Straightsword

Place Competitor Score Prize
1 Ayden Nguyen 7.65 Gold

Male Junior B Intermediate Traditional Double Weapon

Place Competitor Score Prize
1 Ayden Nguyen 7.51 Gold

Male Junior B Intermediate Traditional Other Hand

Place Competitor Score Prize
1 Max Ma 7.78 Gold
2 Kenny Liang 7.7 Silver

Male Junior C Advanced Contemporary Broadsword

Place Competitor Score Prize
1 Song Tian Ou 8.96 Gold

Male Junior C Advanced Contemporary Long Fist

Place Competitor Score Prize
1 Song Tian Ou 9.04 Gold
2 Matthew Wang 8.85 Silver
3 Henderson Zhang 8.48 Bronze

Male Junior C Advanced Contemporary Staff

Place Competitor Score Prize
1 Song Tian Ou 8.94 Gold
2 Henderson Zhang 8.51 Silver

Male Junior C Advanced Contemporary Straight Sword

Place Competitor Score Prize
1 Matthew Wang 8.8 Gold
2 Henderson Zhang 8.4 Silver

Male Junior C Advanced Traditional Other Hand

Place Competitor Score Prize
1 Song Tian Ou 9.38 Gold

Male Junior C Beginner Contemporary Broadsword

Place Competitor Score Prize
1 Cengiz Ciner 6.67 Gold
2 Bryan Gao 6.56 Silver
3 James Han 6.55 Bronze

Male Junior C Beginner Contemporary Long Fist

Place Competitor Score Prize
1 Cengiz Ciner 6.77 Gold
2 Lianhao Li 6.76 Silver
3 Bryan Gao 6.65 Bronze
4 Kael Nguyen 6.57
5 James Han 6.56
6 Alejandro Garcia 6.44

Male Junior C Beginner Contemporary Staff

Place Competitor Score Prize
1 Cengiz Ciner 6.7 Gold
2 Bryan Gao 6.61 Silver
3 Lianhao Li 6.58 Bronze
4 James Han 6.54
5 Kael Nguyen 6.47

Male Junior C Beginner Contemporary Straightsword

Place Competitor Score Prize
1 Lianhao Li 6.65 Gold

Male Junior C Beginner Traditional Double Weapon

Place Competitor Score Prize
1 Bryan Gao 6.58 Gold
2 Kael Nguyen 6.33 Silver

Male Junior C Beginner Traditional Long Weapon

Place Competitor Score Prize
1 Bryan Gao 6.88 Gold
2 Lianhao Li 6.8 Silver

Male Junior C Beginner Traditional Other Internal

Place Competitor Score Prize
1 Alejandro Garcia 6.6 Gold
2 Diego Martinez Silver

Male Junior C Intermediate Contemporary Long Fist

Place Competitor Score Prize
1 Michael Jarnagin 7.87 Gold
2 Ryan Samayoa 7.39 Silver
3 Jackson Zhang 7.37 Bronze

Male Junior C Intermediate Contemporary Spear

Place Competitor Score Prize
1 Matthew Wang 8.62 Gold

Male Junior C Intermediate Contemporary Spear

Place Competitor Score Prize
1 Ryan Samayoa 7.43 Gold

Male Junior C Intermediate Contemporary Staff

Place Competitor Score Prize
1 Michael Jarnagin 7.82 Gold
2 Jackson Zhang 7.41 Silver

Male Junior C Intermediate Contemporary Straight Sword

Place Competitor Score Prize
1 Michael Jarnagin 7.81 Gold
2 Ryan Samayoa 7.42 Silver
3 Jackson Zhang 7.41 Bronze

Male Junior C Intermediate Traditional Long Weapon

Place Competitor Score Prize
1 Laine Michael Pitman 7.83 Gold

Male Junior C Intermediate Traditional Northern

Place Competitor Score Prize
1 Laine Michael Pitman 7.77 Gold

Male Senior Advanced Internal 32 Taiji Sword

Place Competitor Score Prize
1 Kim Platko 8.92 Gold

Male Senior Advanced Internal Broadsword

Place Competitor Score Prize
1 Kim Platko 8.75 Gold

Male Senior Advanced Internal Other Taijiquan

Place Competitor Score Prize
1 Kim Platko 8.83 Gold

Male Senior Advanced Internal Other Weapon

Place Competitor Score Prize
1 Kim Platko 8.95 Gold

Male Senior Advanced Internal Yang Taijiquan

Place Competitor Score Prize
1 Kim Platko 8.83 Gold

Male Senior Beginner Internal 24 Taijiquan

Place Competitor Score Prize
1 Alan Ashenberner 6.75 Gold

Male Senior Beginner Internal 32 Taiji Sword

Place Competitor Score Prize
1 Alan Ashenberner 6.88 Gold

Male Senior Intermediate Internal Broadsword

Place Competitor Score Prize
1 Richard C. Jones 7.78 Gold

Male Youth Beginner Contemporary Broadsword

Place Competitor Score Prize
1 Brad Wu 6.65 Gold
2 Edward Lin 6.45 Silver

Male Youth Beginner Contemporary Long Fist

Place Competitor Score Prize
1 Brad Wu 6.8 Gold
2 Lianhan Li 6.74 Silver
3 Edward Lin 6.65 Bronze
4 Sebastian Puga 6.35
5 Diego Rodriguez 6.34
6 Alejandro Ortiz 6.29
7 Jorge Fuentes 6.26

Male Youth Beginner Contemporary Staff

Place Competitor Score Prize
1 Brad Wu 6.7 Gold
2 Lianhan Li 6.5 Silver
3 Edward Lin 6.37 Bronze

Male Youth Beginner Contemporary Straightsword

Place Competitor Score Prize
1 Lianhan Li 6.52 Gold

Male Youth Beginner Traditional Other Internal

Place Competitor Score Prize
1 Diego Rodriguez 6.5 Gold
2 Alejandro Ortiz 6.4 Silver
3 Jorge Fuentes 6.35 Bronze
4 Sebastian Puga 6.25