The United States of America Wushu Kungfu Federation

Results for 2016 USAWKF National Junior Wushu (Taolu) Team Trials

Tournament Dates: July 9, 2016 to July 10, 2016
Location: Independence High School, Gymnasium, 701 N. Jackson Avenue San Jose, CA 95133
Website: http://www.gowushu.com

Medal Count

Gold0
Silver0
Bronze0

Athletes

Click to see all results
Jaden Agin Audrey L An Annette Au
Daniel Baboescu Sophia Bartlemay Lucy Brookover
Alex Cao Devon Chang Andrew Chen
Andy Chen Emma Chen Evelyn Chen
Brandon Cheng Kevin Cheng Arabella Chiang
Michelle Chiang Nathan Chou Dominic Chow
Elena Chow Justin Chow Nicolas Chung
Ethan Dancho Aritro Dasgupta Lucas Dong
Quan Duong Adrian Frank Nina Frias
Miguel Geronimo Sealaan Gitterman Christian Gonzales
Euann Gu Helen Gu Jocelyn Gu
Emily Ha Connor Haas Kallia Halls
Ziyue He Jean Hoang Dean Hsieh
Michelle Hsiung Daniel Hu John Hu
Justin Hu Katherine Hu Rachelle Hu
Alan Huang Brandon Huang Hannah Huang
Ronald Huang Mina Hughes Audrey Huie
Michael Jarnagin Kevin Jiang Ryan Jiang
Skyler Johnson Kate Johnston Kylie Aiguo Jones
Geoffrey Kam Howard Kam Elijah Knowles
Tristan Kooc Nikko Kubota Max Kuo
Koon Kit Tyson Lam Koon Tung Kay Lam Mia Law
Alize Lee Jia Chen Lee Lucy Lee
Nicholas Lee Nikko Lee Priscilla Lee
Tiffany Lee Eric Li Joanne Li
Lianhao Li Nicholas Li Samuel Li
Serena Li Zane Li Evan Liang
Kenny Liang Trinity Liang Alexander Lim
Ian Lim Wallace Lim Samantha Lin
Daniel Linh Jonathan Linh Kevin Liu
Alyssa Lo Andrew Look Eddie Lou
Catherine Luo Claire Ma Max Ma
Diana McCaskill Ehlaina McCaskill Ellianna McMoore
Sheena Meng Isabella Miller Ayden Nguyen
Kael Nguyen Khai Tuong Nguyen Khang Tuong Nguyen
Aline Nguyen-Trang Timothy Nguyen-Trang Alex Ni
Ethan Niu Jade Niu Ashley Oshiba
Lisa Oshiba Song Tian Ou Dante Paulhus
Kynjamin Phengsimma Deepica Premaratne Tasha Pressler
Anthony Reznik Jake Rommel Maya Rorke
Annie Shen Chloe Shiue Mia Shiue
Kaylie Shook Jeffrey Song Alexander Stuehling
David Stuehling Ian Stuehling Felix Su
Jasmine Syu Talia Tam Tobia Tam
Benjamin Tang Naoki Tang Clark Tao
Mia Tian Erica Tjandrasuwita Jared Tjiong
Benjamin N. Tran Brayden Tran Ashley Tsai
Brian Peng-Tao Tu Kevin Peng-Tao Tu Lyubomir Tzankov
Michail Tzankov Alvin Wang Angela Wang
Cathy Wang Cindy Wang Heidi Wang
Joseph Wang Samuel Wang Eli Wassenaar
Brandon Wong Ian Wong Jacqueline May-Ning Wong
Jason Wong Lukas Vincent Wong Brad Wu
Kevin Wu Andrew Xi Charlotte Xu
Evan Xu Shawn Xu Rachel Yang
Elise Yeung Noah Yeung Jessica Yin
Alexander Yu Ava Yu Eden Yuen
Phoebe Yung Faith Zhang Henderson Zhang
Joe Chuyu Zhang Leland Zhang Madeleine Zhang
Zoe Zhang Charley Zhao Jason Zheng
Vincent Zhong William Zhu Andy Zou
Jason Zou
Search for a specific division:

Boys Group B 1st Changquan

Place Competitor Score Prize
1 Evan Xu 9.1
2 Andrew Xi 9.09
3 Clark Tao 8.94
4 Vincent Zhong 8.9
5 Jeffrey Song 8.84
6 Alex Ni 8.81
7 Joe Chuyu Zhang 8.77
8 Ziyue He 8.7
9 Jason Zheng 8.61
9 Jonathan Linh 8.61
11 Naoki Tang 8.6
12 Benjamin N. Tran 8.54
13 Kenny Liang 8.52
14 Kevin Peng-Tao Tu 8.48
14 Nikko Lee 8.48
16 Ayden Nguyen 8.44
17 Samuel Wang 8.4
18 Kevin Liu 8.38
19 Justin Hu 8.23
20 Ethan Niu 8.2
21 Ian Lim 8.18
22 Samuel Li 8.09
23 Max Ma 8.03
24 Justin Chow 7.97
25 Ronald Huang 7.95
26 Koon Kit Tyson Lam 7.9
27 Dean Hsieh 7.88
28 Ethan Dancho 7.48
29 Quan Duong 7.43
30 Jake Rommel 7.33

Boys Group B 1st Daoshu

Place Competitor Score Prize
1 Alex Ni 9.23
2 Andrew Xi 8.95
3 Vincent Zhong 8.8
4 Jonathan Linh 8.67
5 Nicholas Lee 8.63
5 Evan Xu 8.63
7 Jeffrey Song 8.6
8 Ian Lim 8.45
9 Ziyue He 8.4
10 Nikko Lee 8.37
11 Kevin Liu 8.3
11 Samuel Wang 8.3
13 Kenny Liang 8.28
14 Evan Liang 8.25
15 Ethan Niu 8.15
16 Justin Hu 8.13
17 Ethan Dancho 8
18 Max Ma 7.83
19 Quan Duong 7.8
20 Andy Chen 7.58

Boys Group B 1st Gunshu

Place Competitor Score Prize
1 Nicholas Lee 9.04
2 Andrew Xi 8.73
2 Evan Xu 8.73
4 Ziyue He 8.68
4 Jeffrey Song 8.68
6 Benjamin N. Tran 8.67
7 Vincent Zhong 8.57
8 Alex Ni 8.53
9 Jonathan Linh 8.39
10 Max Ma 8.35
11 Samuel Li 8.31
12 Nikko Lee 8.25
13 Ian Lim 8.23
14 Evan Liang 8.2
14 Kevin Liu 8.2
16 Samuel Wang 8.19
17 Quan Duong 8.16
18 Justin Hu 8.13
19 Kenny Liang 8.03

Boys Group B Combined Scores for Team Placement

Place Competitor Score Prize
1 Alex Ni 18.28 A Team
2 Andrew Xi 18.04 A Team
3 Nicholas Lee 18.02 B Team
4 Clark Tao 17.92 B Team
5 Evan Xu 17.83 C Team
6 Jason Zheng 17.71 C Team
7 Vincent Zhong 17.7
7 Alexander Yu 17.7
9 Joe Chuyu Zhang 17.63
10 Shawn Xu 17.59
11 Naoki Tang 17.56
12 Benjamin N. Tran 17.55
13 Jeffrey Song 17.52
14 Khai Tuong Nguyen 17.46
15 Ziyue He 17.45
16 Nicholas Li 17.43
17 Jonathan Linh 17.28
18 Ayden Nguyen 17.24
19 Kevin Peng-Tao Tu 17.02
20 Nikko Kubota 17
21 Nikko Lee 16.85
22 Nathan Chou 16.83
23 Kenny Liang 16.8
24 Samuel Wang 16.7
24 Evan Liang 16.7
26 Ian Lim 16.68
26 Kevin Liu 16.68
28 Brandon Huang 16.67
29 Eli Wassenaar 16.61
30 Justin Chow 16.5
31 Ronald Huang 16.45
32 Samuel Li 16.4
33 Max Ma 16.38
34 Justin Hu 16.36
35 Ethan Niu 16.35
36 Elijah Knowles 16.18
37 Dean Hsieh 16.03
38 Quan Duong 15.96
39 Ethan Dancho 15.85
40 Koon Kit Tyson Lam 15.6
41 Jake Rommel 15.08
42 Andy Chen 7.58